Flashback 2020

Study visit in EuroSkills 2021

Flashback 2020

Albanian Skills Competitions 2020

Saturday, 14.11.2020 @ Tirana Business Park

Graphic Design Competition

Jury: Elda Pineti, Fatmira Prodani, Herald Xhafa, Enxhi Çerpia

Winners

  1. Gjergji Llushkaj
  2. Kristi Doku

Other competitors (listed in alphabetical order and not by rank!)

  • Nebion Kashari
  • Orgito Nebillari

Prizes & Sponsors

  • Study visit in EuroSkills 2021
  • Internship at and sponsored by Momentum

Hotel & Restaurant Service Competition

Jury: Martin Gjonaj, Gid Shaqiri, Romario Hysa

Winners

  1. Nerion Bino

Prizes & Sponsors

  • Study visit in EuroSkills 2021

Photography Competition

Jury:  Elton Koritari, Visar Buçpapaj, Arbër Xhaferaj

Winners

  1. Xhesika Lleshi
  2. Jusuf Ermis

Prizes & Sponsors

  • Study visit in EuroSkills 2021

Software Development Competition

Jury: Aleks Ruçi, Orges Balla, Enea Mançellari, Kristina Dinellari, Genta Lecini
Winners

  1. Hysen Ndregjoni
  2. Kristi Leka
  3. Arjan Marku

Other competitors (listed in alphabetical order and not by rank!)

  • Armand Malçi
  • Edison Ponari
  • Elti Gjiriti
  • Hysen Ndregjoni
  • Klaidi Merdhoçi
  • Mario Margegaj
  • Meço Dine
  • Orhan Asllani
  • Patrik Simixhiu
  • Ronald Lamani
  • Sheme Hamitak

Prizes & Sponsors

  • Study visit in EuroSkills 2021

Web Development Competition

Jury: Lisander Çuedari, Lediana Xhani, Edison Biba, Serena Prifti
Winners

  1. Kliton Pisli
  2. Marko Papathimiu
  3. Xhavit Durishti

Other competitors (listed in alphabetical order and not by rank!)

  • Endri Xhukellari
  • Klea Bërmeta
  • Martin Dedja
  • Unejsi Isufaj

Prizes & Sponsors

  • Study visit in EuroSkills 2021

Entrepreneuer in Business

Jury: Engjëll Rraklli, Pranvera Rrapushi, Arlind Haxhiaj, Blerina Hoxha, Besmir Kthupi, Denis Lushi, Alba Halilaj

Winners

  1. Alehandro Alia, Teuta Deti, Dea Ibrahimi
  2. Iliaz Idrizi
  3. Arlinda Gera, Ilda Koci

 

Other competitors (listed in alphabetical order and not by rank!)

  • Laurent Ymet
  • Morena Sheta
  • Viola Xhafa

Prizes & Sponsors

  • Study visit in EuroSkills 2021
  • One month mentoring(3-4 sessions) and Free Hosting 1 year for the winning group by Division 5.

Hairdressing

Jury: Violeta Ruzi, Nardi Vathi, Oliverta Ballabani, Dashmir Bajraktari, Benard Balla, Arjet Et’hemi, Rajmonda Shaholli, Brunilda Gjevori

Winners

  1. Elsa Pashollari
  2. Hava Fadili
  3. Migena Sulnjaku

Other competitors (listed in alphabetical order and not by rank!)

  • Greisa Salikas
  • Sidorela Tabaku

Prizes & Sponsors

  • Study visit in EuroSkills 2021
  • For 2rd prize winner oferr professional tools by Hairport

 

Barber

Jury: Violeta Ruzi, Nardi Vathi, Oliverta Ballabani, Dashmir Bajraktari, Benard Balla, Arjet Et’hemi, Rajmonda Shaholli, Brunilda Gjevori

Winners

  1. Artiol Gjeta
  2. Ensild Gremaj
  3. Mejdan Tahiri

Other competitors (listed in alphabetical order and not by rank!)

  • Armand Albesi
  • Fadil Fadili
  • Joni Xherri
  • Klaudio Minaj
  • Klevis Kazazi
  • Kristjan Marku
  • Marked marku
  • Serxhio Mehmeti
  • Syrja Zanaj
  • Vito Lezaj

Prizes & Sponsors

Impression